- Strona główna
- Strony
- Zespół
Zespół i specjaliści fundacji

Jesteśmy ludźmi pełnymi pasji i poczucia powołania do pomocy innym. Codziennie realizujemy naszą misję w pomocy chorym na FAS/FASD poprzez trafną diagnozę i skuteczną terapię. Wierzymy, że każdy człowiek (szczególnie dzieci) zasługują na godne życie.
Cały czas doskonalimy swoje umiejętności i wiedzę. Jako jedyni w Polsce zostaliśmy przeszkoleni w Uniwersity of Washington w Seattle, USA do pracy w interdyscyplinarnym zespole diagnostycznym FAS/FASD. Na dzień dzisiejszy posiadamy 12 przeszkolonych specjalistów.
Nasz zespół to terapeuci, lekarze, specjaliści, psycholodzy i logopedzi, dzięki czemu możemy świadczyć kompleksowe wsparcie dla potrzebujących.

Zarząd fundacji

Janusz Morawiec
Fundator i zarazem Prezes Fascynującego Świata Dziecka, Prezes oraz Współzałożyciel Polskiego Instytutu FASD, Prezes Zarządu Ośrodka Terapii Uzależnień NZOZ „Lewin” w Wiśle, W-ce Przewodniczący Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, „Trener Biznesu” i konsultant, specjalista FASD, Członek Rady Konsultacyjnej przy Rzeczniku MŚP.
Adoptowany, jak to sam nazywa, „przez wspaniałych i jedynych rodziców, którym wszystko zawdzięcza”. Prywatnie kochający mąż i adopcyjny tata dwójki chłopców chorych na FAS. Miłośnik szybkiej jazdy samochodem i człowiek „wywrotowiec” twierdzący, że wystarczy tylko chcieć. Spełnia wszystkie swoje marzenia, jest jak czas – nigdy się nie zatrzymuje. Człowiek empatyczny i z wielkim sercem, twierdzący, że otaczający nas świat jest piękny, tylko trzeba odpowiednio z niego korzystać. Każdą trudność odbiera jako kolejną próbę, która może tylko wzmocnić i potwierdzić nasze człowieczeństwo.
Prezes Fundacji Fascynujący Świat Dziecka, właściciel firmy POLSPRZĘT, którą sam budował od podstaw, nie mając na to żadnych środków finansowych. Prezes i Współzałożyciel Polskiego Instytutu FASD. Prezes Ośrodka Terapii Uzależnień NZOZ Lewin w Wiśle oraz Wiceprzewodniczący Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Janusz Morawiec to przyjaciel Domów Dziecka (laureat nagrody Przyjaciel Dzieci 2019), praktyk w pracy z dziećmi chorymi na FAS/FASD posiadający wiedzę i doświadczenie, znawca przepisów i praw przysługujących dzieciom chorym na FAS/FASD oraz z innymi zaburzeniami. Uczestnik specjalistycznego szkolenia i obserwator diagnoz prowadzanych przez dr Susan J. (Astley) Hemingway, Profesor Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle (USA). Członek interdyscyplinarnego zespołu diagnostycznego FASD. Ukończył wiele kursów, szkoleń i warsztatów na temat traumy, zaburzeń zachowania, przywiązania i chorób psychicznych u dzieci i młodzieży, alternatywnych metod nauki czy edukacji domowej. Cały czas bierze udział w szkoleniach trenerskich/coachingu i samodoskonalenia osobistego.

Barbara Morawiec
Członek Zarządu Fundacji
Żona Fundatora i Prezesa Fascynującego Świata Dziecka. Druga w kolejności z dziesięciorga rodzeństwa, którego od wieku 13 lat podczas choroby matki, była opiekunką. Prywatnie kochająca żona i adopcyjna mama dwójki chłopców chorych na FAS. Miłośniczka kwiatów, śpiewających wiosną ptaszków i pielęgnacji ogrodu. Kobieta z wielkim sercem i talentem kulinarnym. Wspierająca nas wszystkich w trudnych sytuacjach rozmową, wysłuchaniem i zwykłą radą.
Członek zarządu Fundacji Fascynujący Świat Dziecka, praktyk w pracy z dziećmi chorymi na FAS, odbywa wiele szkoleń i uczestniczy w konferencjach poświęconych tematyce FAS.

mgr Aleksandra Stokłosa-Wapienik
Członek Zarządu Fundacji, Specjalista FASD
Nauczyciel języka rosyjskiego, polskiego oraz historii z 26-letnim stażem. Osoba pozytywnie zakręcona, chętna do niesienia pomocy, ciekawa świata, wielka miłośniczka zwierząt wszelakich. Uważa, że nie ma rzeczy niemożliwych do załatwienia: “jak wyrzucą ja drzwiami, to wejdzie oknem”. Nurtują ją problemy zdrowotne dzieci i ich wpływ na naukę. Interesuje ją jak “dotrzeć” do dziecka z problemami w nauce i jak przekazać potrzebną wiedzę.
Członek Zarządu Fundacji Fascynujący Świat Dziecka, praktyk w pracy z dziećmi chorymi na FAS, zespół Aspergera.

mgr Sylwia Ryżewska
Wiceprezes Zarządu Fundacji, Członek Zarządu oraz Współzałożyciel Polskiego Instytutu FASD, Specjalista FASD
Osoba skromna, empatyczna, uczciwa i zawsze uśmiechnięta. W połączeniu z nieograniczoną umiejętnością zdobywania wiedzy, należy do elity ludzi niezastąpionych. Dietetyk, dyplomowany kosmetolog i Dyrektor niemałej firmy. Uczestniczyła w szkoleniu dotyczącym diagnostyki FAS/FASD prowadzonym przez dr Susan J. (Astley) Hemingway i jej zespół na Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle.
Prywatnie miłośnik podróży, lotów w przestworzach i jazdy na motocyklu. Kobieta z wielkim sercem, która przypadkowo spotykając na swojej drodze dzieci chore na FAS, zadecydowała, że nie można ich zostawiać samym sobie. Cały czas poszerza swoją wiedzę na temat FAS, a każdą chwilę wolną poświęca pracy na rzecz Fundacji. Uczestniczyła również w wielu szkoleniach i akcjach wolontariackich.

Rada Nadzorcza
mgr Karina Goryczka
Przewodnicząca Rady Nadzorczej, Członek Rady Nadzorczej oraz Współzałożyciel Polskiego Instytutu FASD
Kochająca mama i żona wspierająca naszą Fundację doświadczeniem i uśmiechem. Księgowa oraz doradca podatkowy.
Przewodnicząca Rady Nadzorczej.
mgr Dorota Wisełka
Wiceprzewodnicząca Rady Nadzorczej, Specjalista FASD, Członek Rady Programowej i Naukowej Polskiego Instytutu FASD
Pedagog, nauczyciel dyplomowany, filolog, surdopedagog, oligofrenopedagog, egzaminator, ekspert z listy MEN, certyfikowany tutor, specjalista FASD, terapeuta Biofeedback, ekspert w prowadzeniu placówek edukacyjnych, członek Rady Nadzorczej Fundacji Fascynujący Świat Dziecka, Członek Rady Programowej i Naukowej Polskiego Instytutu FASD.
mgr inż. Małgorzata Gogółka - Kozik
Skarbnik Rady Nadzorczej
Osoba empatyczna, pomocna, wolontariusz i osoba oddana Fundacji. Absolwentka Politechniki Śląskiej w Gliwicach na Wydziale Organizacji i Zarządzania, na kierunku Zarządzanie i Marketing. W 2019 roku ukończyła studia podyplomowe w Wyższej Szkole Zrządzania i Bankowości w Krakowie kierunek „Zarządzanie w ochronie zdrowia”. Od 2002 roku współwłaściciel i Prezes Zarządu Agencji Doradztwa Gospodarczego i Obsługi Finansowej Elita sp. z o.o. w Bielsku-Białej. Od kilku lat Prokurent Poradni Rodzinnej Agape-Med sp. z o.o. w Skoczowie oraz współwłaściciel Poradni Rodzinnej Salus sp.z o.o. w Ustroniu.

Rada Programowa

lek. med. Mariusz Kozik
Lekarz z 25 letnim doświadczeniem i ogromną wiedzą w zakresie psychoterapii. Członek Rady Nadzorczej i Programowej oraz Współzałożyciel Polskiego Instytutu FASD. Współwłaściciel Poradni Rodzinnej i Specjalistycznej Salus w Ustroniu. Lekarz konsultant w Ośrodku Leczenia Uzależnień „Lewin” w Wiśle.

mgr Janina Żagań
Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – Filia w Cieszynie.
Pedagog specjalista pedagogiki leczniczo-terapeutycznej, przez 25 lat pracowała z chorymi dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych w sanatorium w Górkach Wielkich.
Wychowawca, nauczyciel, kierownik wychowania, dyrektor oraz metodyk kształcenia specjalnego w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym (WOM) w Bielsku-Białej.
Doświadczona kobieta samorządowiec, której zawsze bliskie były i nadal są sprawy społeczne. Długoletni Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji w Urzędzie Miejskim w Skoczowie oraz Członek Zarządu Miasta Skoczów, Radna Powiatu Cieszyńskiego III kadencji, Członek Zarządu Powiatu Cieszyńskiego, Burmistrz Miasta Skoczowa w latach (2006-2014), Wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego (od 2018 r. – nadal).
mgr inż. Krzysztof Ryżewski
Osoba o wielkim sercu i wielkiej empatii, zawsze bezinteresownie stara się pomóc każdemu, kto tego potrzebuje. Uśmiechnięty i pozytywnie nastawiony do życia oraz ludzi, których spotyka na swojej drodze. Pasjonat gry w siatkówkę oraz dobrego jedzenia.
mgr Klaudia Stokłosa
Licencjonowana pielęgniarka pracująca na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej, kontynuuje naukę na studiach wyższych, udzielając się wolontariacko w różnych wydarzeniach społecznych. Z wielką radością pomaga innym. Miłośniczka podróży oraz sportu.

Specjaliści

lek.med. Mariusz Kozik
Lekarz, psychoterapeuta, seksuolog, specjalista FASD, Członek Rady Nadzorczej i Programowej oraz Współzałożyciel Polskiego Instytutu FASD
Lekarz z 25 letnim doświadczeniem i ogromną wiedzą w zakresie psychoterapii. Pracował w takich miejscach jak: Klinika Rehabilitacyjna w Wallenstadtbergu w Szwajcarii, oddział Kardiologiczny Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Ustroniu, Szpital Wojewódzki w Częstochowie, oddział Chorób Wewnętrznych Szpitala Śląskiego w Cieszynie, oddział Kardiologiczny Szpitala Uzdrowiskowego w Ustroniu. Obecnie jest współwłaścicielem Poradni Rodzinnej i Specjalistycznej Salus w Ustroniu oraz pracuje jako lekarz konsultant w Ośrodku Leczenia Uzależnień „Lewin” w Wiśle.

mgr Alina Zorychta
Kierownik Poradni
Neurologopeda , filolog polski, specjalista terapii ręki, specjalista FASD, Provider Neuroflow ATS
Absolwentka filologii polskiej o specjalności logopedycznej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie oraz studiów podyplomowych pn. neurologopedia z elementami tyflologopedii na Krakowskiej Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego. Prowadzi diagnozę i terapię logopedyczną dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Uczestniczyła w szkoleniu dotyczącym diagnostyki FAS/FASD prowadzonym przez dr Susan J. (Astley) Hemingway i jej zespół na Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle; członkini zespołu diagnozującego FAS/FASD w Fundacji Fascynujący Świat Dziecka. Autorka bloga logopedycznego Zabierz Głos.
Pracuje z dziećmi z zburzeniami słuchu, trudnościami w rozwoju mowy, autyzmem, zespołem Aspergera, zespołem Downa, afazją, alalią oraz z dziećmi z innymi zaburzeniami rozwojowymi. Specjalizuje się w takich obszarach jak terapia dysleksji, terapia wad wymowy, terapia funkcji prymarnych, w budowaniu systemu językowego u dzieci niemówiących oraz w prowadzeniu nauki czytania metodą sylabową. Uczestniczyła w szkoleniach i konferencjach mających na celu poszerzenie i usprawnienie warsztatu terapeutycznego, w tym w szkoleniu Terapii Ręki, w warsztatach dotyczących zaburzeń karmienia oraz w warsztatach naukowo-szkoleniowych dotyczących diagnozy i terapii realizacji fonemów. W pracy dąży do holistycznego rozwoju dziecka, wykorzystując w tym celu elementy Metody Krakowskiej.
mgr Dobrosława Geiger- Falkowska
Neurologopeda , pedagog

mgr Joanna Talaga
Psycholog, pedagog, specjalista FASD
Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach o specjalnościach Psychologia rozwoju człowieka i rodziny w cyklu życia oraz Psychologia pracy i organizacji. Ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie SWPS w zakresie Stosowanej Analizy Zachowania – przygotowanie do pracy z osobami z zaburzeniami rozwoju i zachowania. Kwalifikacje pedagogiczne nabyła w ramach Bloku Kształcenia Nauczycielskiego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Uczestniczyła oraz nieustannie bierze udział w wielu szkoleniach, kursach, warsztatach i konferencjach mających na celu poszerzenie i uaktualnianie własnej wiedzy oraz umiejętności, by jak najlepiej prowadzić diagnozy oraz działania terapeutyczne.
Na co dzień zajmuje się diagnozą i terapią psychologiczną dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, a także prowadzi grupowe zajęcia w ramach Treningu Umiejętności Społecznych.
Specjalizuje się w diagnozie oraz terapii dzieci i młodzieży ze spektrum FASD. Ukończyła kurs w zakresie 4-Cyfrowego Kwestionariusza Diagnostycznego FASD (FASD 4-Digit Diagnostic Code) na Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle oraz uczestniczyła w treningu organizowanym przez Fetal Alcohol Syndrome Diagnostic and Prevention Network w Klinice Uniwersytetu Waszyngtońskiego w USA, pod okiem dr Susan J (Astley) Hemingway. Członkini zespołu diagnostycznego FAS/FASD w Fundacji FAScynujący Świat Dziecka.
Praca z dziećmi oraz ich rodzicami/opiekunami jest jednocześnie jej pasją, a swoje doświadczenie w tym obszarze zdobywała odbywając praktyki zawodowe z zakresu psychologii i pedagogiki w szkołach (podstawowej, gimnazjum, ponadpodstawowej) oraz poradni psychologiczno-pedagogicznej, pracując jako pomoc nauczyciela w przedszkolu, będąc wychowawcą na półkoloniach socjoterapeutycznych, animatorką zabaw dla dzieci oraz niejednokrotnie wolontariuszką (m.in. w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka, Domu Samotnej Matki).
Osoba uśmiechnięta, empatyczna i zawsze chętna do niesienia pomocy. Pasjonatka biegania, górskich wędrówek i podróży.

mgr Natalia Kunz
Psycholog
mgr Anna Ledwoch
Psycholog
Psycholog, socjoterapeuta, nauczyciel dyplomowany. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz dwa kierunki studiów podyplomowych: przygotowanie pedagogiczne na Uniwersytecie Śląskim oraz socjoterapię z resocjalizacją w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Ukończyła 2,5-letnią szkołę terapii systemowej w Krakowie oraz liczne kursy i warsztaty specjalistyczne w nurcie terapii eiksonowskiej w Polskim Instytucie Eriksonowskim w Łodzi.
Zdobyta wiedza i kompetencje zawodowe pozwalają jej na pracę psychoterapeutyczną z osobami i rodzinami doświadczającymi różnego rodzaju zaburzeń zdrowia psychicznego, kryzysów rozwojowych, trudności w przebiegu życia (np. agresja, trauma, stres, zaburzenia osobowości, zaburzenia lękowo-depresyjne, zaburzenia zachowań, psychosomatyka, żałoba, kryzysy wywołane zmianami w fazach życia rodziny itd.).
Umiejętności diagnozowania i udzielania szeroko rozumianej pomocy psychologicznej – szczególnie dzieciom i młodzieży, uzyskała pracując m.in. w edukacji, pomocy społecznej (psychiatria środowiskowa, opieka i edukacja rodzin zastępczych) oraz Poradni Psychologicznej POZ w Pszczynie.
W pracy psychologa przyświeca jej wiara w to, że każdy człowiek ma w sobie zdolność do zdrowienia oraz zasoby potrzebne do pokonywania trudności i wystarczający potencjał do uczenia się. Trudne doświadczenia pozwalają dotrzeć do tego co jest ważne i czego potrzebujemy do prowadzenia dobrego, szczęśliwego życia.
mgr Klaudia Lamch
Psycholog
Mgr psychologii klinicznej, ukończyła wydział psychologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Odbyła staże na Oddziale Psychiatrii Sądowej w Szpitalu Klinicznym im. Józefa Babińskiego w Krakowie oraz w Zakładzie Lecznictwa Odwykowego „Szansa” w Pławniowicach. Posiada ponad 15-letnią praktykę w zawodzie psychologa, diagnosty, terapeuty indywidualnego i grupowego.
Pracuje w nurcie integracyjnym. W pracy cechuje ją zaangażowanie w problemy pacjenta, uwago oraz budowanie poczucia bezpieczeństwa. Pracuje głównie z osobami dorosłymi oraz młodzieżą.
Odbyła szkolenia w Polskim Instytucie Psychoterapii Integratywnej. Wzięła udział w wielu konferencjach i szkoleniach naukowych.

mgr Łukasz Kisiała
Fizjoterapeuta (osteopata w trakcie specjalizacji) z przygotowaniem pedagogicznym, specjalista FASD
Fizjoterapeuta, dyplomowany masażysta i certyfikowany terapeuta czaszkowo-krzyżowy. Absolwent Fizjoterapii na WSA Bielsko-Biała. Absolwent szkoły masażu w ZDZ Katowice.
Uczestnik szkolenia Terapii czaszkowo-krzyżowej opartej na osteopatii w Centrum Wiedzy Praktycznej w Warszawie. Dodatkową wiedzę i umiejętności zdobywał podczas takich szkoleń, jak Funkcjonalna Terapia Manualna, czy Badanie i dokumentacja medyczna w fizjoterapii.
Fascynator oraz miłośnik pracy w zakresie fizjoterapii. Doświadczenie w fizjoterapii, masażu i terapii czaszkowo-krzyżowej zdobywa podczas ciągłej pracy z pacjentami. Nieustannie poszerza swoją wiedzę, jest osobą chętną do niesienia pomocy i wyróżnia się niezwykłą cierpliwością. Bardzo lubiany przez dzieci, cały czas poszerza swoją wiedzę, aby poprawić jakość ich życia. Pasjonat piłki nożnej i biegania.
mgr Dorota Wisełka
Terapeuta Biofeedback, pedagog, surdopedagog, oligofrenopedagog, Specjalista FASD
Certyfikowany terapeuta EEG Biofeedback, pedagog, surdopedagog, oliogofrenopedagog, ekspert w prowadzeniu placówek edukacyjnych. Nauczyciel języka angielskiego z wieloletnim stażem. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Goleszowie.

Ambasadorzy

Dr n. med. Susan J. (Astley) Hemingway
Profesor Epidemiologii, School of Public Health, Profesor Pediatrii, School of Medicine
Dyrektor Stanowej Sieci Diagnostyki i Profilaktyki Alkoholowego Zespołu Płodowego (FAS DPN). Niekwestionowany autorytet w dziedzinie FASD. Twórca 4-Cyfrowego Kwestionariusza Diagnostycznego FASD. Dr Hemingway uzyskała tytuł licencjata w biologii, tytuł magistra w radiologii i fizjologii, a tytuł doktora za pracę z zakresu epidemiologii. Jest członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Zdrowia Publicznego i Towarzystwa Badawczego Alkoholizmu oraz członkiem stowarzyszenia badawczego w Centrum Rozwoju Człowieka i Niepełnosprawności na Uniwersytecie Waszyngtońskim. Dr Hemingway jest dyrektorem Sieci Diagnostyki i Profilaktyki Alkoholowego Zespołu Płodowego stanu Waszyngton (FAS DPN). Misją FAS DPN jest zapobieganie zaburzeniom ze spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych (FASD) poprzez badania przesiewowe, diagnostykę, interwencję, edukację, politykę zdrowia publicznego i badania. Podstawą tej misji było stworzenie największej na świecie, najbardziej kompleksowej bazy danych klinicznych/badawczych dokonanych dotychczas na ponad 2700 pacjentach ze zdiagnozowanym FASD w ciągu ostatnich 21 lat. Jesteśmy dumni, iż tak znakomita osobistość jak dr Susan J. (Astley) Hemingway, wspiera naszą Fundację swoją wiedzą i doświadczeniem, dostępem do najnowszych badań oraz nasze działania oraz znajduje się z nami w stałym kontakcie.